Hobby

Obraz morza towarzyszy mi od najmłodszych lat. Odkąd sięgam pamięcią, rozległa niebieska przestrzeń wody fascynowała mnie i wzbudzała mój podziw. Niemal każdego dnia swojej młodości spędzałem na brzegu mojego ukochanego Bałtyku, obserwując wpływające i wypływające z portu statki, transportowce i łodzie. Jako dziecko chciałem zostać marynarzem i podróżować po najdalszych zakątkach świata.

Z biegiem lat pokochałem technikę i informatykę, które skutecznie odciągnęły mnie od mojego dziecięcego marzenia o zawodowym przemierzaniu mórz i oceanów. Jednak słabość do wody pozostała. Dlatego zainteresowałem się żeglarstwem. Już jako nastolatek miałem swój pierwszy kontakt z żaglówką. Należała ona do mojego wujka, który przekazał mi podstawową wiedzę o żaglach – zaczął od węzłów, a skończył na sterowaniu.

Od samego początku odkryłem, że żeglarstwo jest bardzo uzależniające. Najbardziej fascynujące jest w nim bezpośredni kontakt z naturą i morzem. Żeglarstwo pociągające jest także ze względu na liczbę czynników wpływających na osiągane wyniki. Nawet niewielka korekta wpływa na prędkość statku. To sprawia, że poprzez nieprzerwaną naukę ciągle dąży się do samodoskonalenia.

W tym wszystkim nie chodzi nawet tylko o samo żeglowanie, ale także o sposób spędzania czasu. Dzień po dniu niewygodnego, ale satysfakcjonującego życia na pokładzie jest po prostu idealny dla kogoś takiego jak ja. Żeglowanie sprawia, że jestem w ciągłym ruchu, a moja głowa bez ustanku jest zajęta. Tym samym pozostaje ona wolna od jakichkolwiek negatywnych myśli. To swoisty stan medytacji. Kiedy w końcu nadchodzi chwila relaksu, jestem tak zmęczony fizycznie i psychicznie, że jedyne o czym myślę, to przyjemność płynąca z odpoczynku. To właśnie na żaglach śpię najspokojniej, nawet gdy czasami muszę obudzić się w środku nocy, żeby rzucić drugą kotwicę.

Równie ważną pasję w moim życiu stanowią podróże. Poza zawodowym pływaniem po „wielkich wodach”, jako dzieciak marzyłem właśnie o odległych i orientalnych zakątkach świata. Wyobrażałem sobie dalekie krainy - od tych wietrznych i zasypanych piaskiem aż po zalesione góry z wielką rzeką między nimi. Zamieszkiwały je inaczej wyglądający ludzie. W swojej głowie nadawałem im różnego koloru skórę, odmienne ubrania a także całkowicie różniące się od siebie domy.

Dziś, dzięki wypracowaniu sobie pozycji niezależnego freelancera, mogę pozwolić sobie na komfort realizowania swoich dziecięcych marzeń. Za zarobione w ramach wykonanych zleceń pieniądze, mogę utrzymać się w czasie, który przeznaczam jedynie na zagraniczne podróże. To właśnie one są dla mnie swoistym okresem „ładowania akumulatorów”, co pozwala mi na efektywny i produktywny sposób organizacji swojego życia w Polsce. Uwielbiam poznawać ludzi o odmiennych wyznaniach, poglądach i sposobach życia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie poszerzać soje horyzonty, otwierać się na drugiego człowieka i garściami czerpać inspirację.

Poza żaglami i podróżami, moją trzecią pasję stanowi moja praca. Już na studiach interesowałem się nowymi technologiami. To zamiłowania tylko wzmocniło się, kiedy wyjechałem na uniwersytet w Szwecji, a następnie w Wielkiej Brytanii. Tam miałem okazję korzystać ze sprzętów najnowszej generacji, co ekscytowało i motywowało mnie jeszcze silniej do zgłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności w tym zakresie.

Czas spędzony za granicą sprawił jeszcze jedno. Zarówno w Skandynawii, jak i na wyspach ludzie korzystali z wyższego poziomu życia. Była to zasługa lepszej sytuacji gospodarczej w Polsce, ale nie tylko. Ważnym powodem były, towarzyszące dobrobytowi, nowoczesne technologie. To one ułatwiały ludziom życie. Ta myśl pchnęła mnie do zainteresowania się koncepcją nazywaną Smart City – Inteligentne Miasto.

Idea inteligentnego mista towarzyszy mi do dziś i silnie przeplata się z moją pracą zawodową. Zajmuję się tworzeniem aplikacji. To właśnie przy ich użyciu możliwe jest wdrażanie rozwiązań ułatwiających ludziom życie. Od zdalnego regulowania temperatury i oświetlenia w domu, poprzez przygotowanie listy zakupów aż po wynajęcie elektrycznej hulajnogi – między innymi te działania możliwe są dzięki ucieleśnieniu koncepcji Smart City.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart